Gąbki i myjki do kąpieli niemowląt – niezbędne akcesoria do kąpieli?

0
1705
czym myć ciało niemowlęcia?

Skóra niemowlaka jest nadzwyczajnie wrażliwa i delikatna. Każdy rodzic na pewno o tym wie. Skóra takiego szkraba ma niższy odczyn pH, w przeciwieństwie do osoby dorosłej. Jest również mniej elastyczna i ma jaśniejszy odcień. Dodatkowo na jej powierzchni znajduje się mniej gruczołów potowych. Niemowlęcia szybciej się pocą i trudniej jest im funkcjonować w wyższych temperaturach.

Jak kąpać niemowlę?

Każde niemowlę powinno być kąpane w wanience, która jest stabilna. Najlepiej umieścić ją na stole lub specjalnym stojaku. Odpowiednia temperatura wody, w której mamy zamiar umyć malucha nie powinna przekraczać 34°C. Jest to najbardziej neutralna temperatura dla dziecka. Ruchy rodzica podczas kąpieli powinny być pewne, ale delikatne. Jeżeli nie chcemy włożyć niemowlaka do wody, możemy zwilżyć ręcznik, przetrzeć delikatnie skórę dziecka, który leży na przewijaku, namydlić jego ciało, a następnie dokładnie spłukać w wanience.

Gąbki i myjki do kąpieli dla niemowląt

Do mycia dziecka nie zaleca się używania ani myjek, ani gąbek, których nie można następnie wyprać w pralce. Najlepszym rozwiązaniem jest obmywanie malucha swoją dłonią.

Do mycia główki dziecka, powinno używać się delikatnego mydła lub płynu do kąpieli, który jest przeznaczony dla niemowlaków. W przypadku niemowlaków, nie poleca się używania szamponów. Główkę dziecka powinno myć się 2-3 razy w tygodniu, chyba że jest pora letni i temperatura jest dość wysoka. Wtedy najlepiej wykonywać tą czynność codziennie.

Gąbka czy myjka – co jest lepsze do mycia maluszka?

Najbezpieczniejszym narzędziem do mycia noworodka, jest ręka rodzica. Dodatkową korzyścią płynącą z takiej metody, jest bliski kontakt z noworodkiem. W ten sposób rodzic zdobędzie jego zaufanie. Wszelkiego rodzaju gąbki i myjki w momencie, gdy są wilgotne, namnażają się na nich bakterie. Jeżeli bardzo nam zależy na myciu dziecka za pomocą dodatkowych akcesoriów, najpierw powinniśmy je zdezynfekować lub wygotować.

Kąpiel dla malucha powinna być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Dlatego najlepiej jest przyzwyczajać niemowlę, do kąpieli stopniowo.

Przeczytaj też: http://dlakobiet24.pl/chusteczki-nawilzane-dla-niemowlakow-czy-nalezy-z-nich-korzystac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here