Zakupy z dzieckiem – o czym warto pamiętać

0
1495
Zakupy z dzieckiem - o czym warto pamiętać

Zakupy z dzieckiem to dla wielu rodziców prawdziwy koszmar. Starają się tego unikać, jednak nie zawsze jest to możliwe. Każdy maluch jest oczywiście inny, jednak można stosować kilka uniwersalnych zasad, które powinny pomóc w zapanowaniu nad urwisem. Po pewnym czasie dziecko z pewnością nauczy się, tego w jaki sposób powinno zachowywać się podczas pobytu w sklepie.

Najważniejszy jest plan

Działanie według harmonogramu jest bardzo ważne. Maluch nie będzie wtedy czuł się zaskoczony, będzie wiedział co go czeka. Jeśli planujemy wielogodzinne zakupy postarajmy się zapewnić maluchowi rozrywkę. Możemy wymyślić proste gry lub wziąć ze sobą dodatkowe zabawki. Ma to szczególne znaczenie w przypadku maluchów, którym ciężko jest skupić uwagę przez dłuższy czas. Plan dotyczy także dokładnej listy zakupów. Możemy ją ustalić wspólnie z dzieckiem, na przykład pozwolić mu na sprawdzenie produktów spożywczych w lodówce. Jeśli nasza pociecha jest za mała na napisanie lub przeczytanie listy możemy wykorzystać jej graficzne przedstawienie. Wystarczy zrobić prostą wyklejankę. Oczywiście zajmuje to nieco więcej czasu, ale będzie stanowiło dodatkową rozrywkę.

Konieczna asertywność

Dzieci mają tendencje do wynajdywania w sklepie mnóstwa z pozoru potrzebnych mu rzeczy. Mogą być to zabawki, artykuły szkolne i oczywiście słodycze. Ważne jest, by jeszcze przed wejściem do sklepu wytłumaczyć maluchowi, że kupujemy jedynie rzeczy z listy, nic poza tym. Gdyby jednak dziecko podczas zakupów nie chciało ustąpić, pokaż mu zrobiony w domu kolaż i poproś by powiedziało co na nim jest.

Bez nerwów

Niektórzy rodzice niepotrzebnie denerwują się przed każdym wyjściem do sklepu z dzieckiem. Wprowadza to nerwową atmosferę. Zamiast stresować się na zapas, lepiej dać sobie i maluchowi szansę. Kto wie, być może akurat te zakupy okażą się przełomowe?

Wybrane miejsca

Jadąc na zakupy powinniśmy zastanowić się do jakiego sklepu musimy się wybrać. Mogą być to sklepy spożywcze, czy galerie handlowe. Warszawa daje nam mnóstwo różnych możliwości. Niektóre centra handlowe posiadają nawet specjalne wydzielone miejsca dla dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here