Jak dbać o biżuterię pozłacaną?

0
1356
Jak dbać o biżuterię pozłacaną

riaCzy rzeczywiście kicz i tandeta to jedyne określenia, jakie powinny charakteryzować biżuterię pozłacaną? O ile jeszcze do niedawna takie przekonanie królowało pośród wielu osób, dziś coraz częściej jest spychane do lamusa. Jak się bowiem okazuje, tego typu biżuteria to absolutny krzyk mody. Co ważne, lansowany przez gwiazdy, trendsetterki i fashionistki. Dlaczego tak się dzieje? Najogólniej mówiąc to zasługa ceny i ogromnej różnorodności. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że złota biżuteria była, jest i będzie synonimem elegancji i ponadczasowości. Niestety, ma to swoją cenę – jej zakup nie należy do najtańszych. Dlatego powstała biżuteria pozłacana, która stanowi interesującą alternatywę dla złota w klasycznej postaci. Wszystko to sprawia, że cieszy się ogromną popularnością…

O co chodzi z tym pozłacaniem?

Dla wielu osób wątpliwości budzi samo pozłacanie. Na czym ta czynność polega? Mianowicie, tym określeniem nazywamy proces, w trakcie którego dochodzi do nakładania warstwy złota na powierzchnię z innego materiału – najczęściej srebra. Dzięki temu biżuteria pozłacana imituje wygląd prawdziwego kruszcu.

Pozłotnictwo znane było już w czasach starożytnych, kiedy to takiemu zdobieniu poddawano przedmioty rytualne i liturgiczne, aby nadać im ekskluzywnego, bardziej wytwornego charakteru.

Przechowywanie i czyszczenie – wszystko, co musisz wiedzieć…

Jak czyścić biżuterię pozłacaną? Takie pytanie z pewnością nurtuje każdego właściciela. Jak się okazuje, jej pielęgnacja wcale nie jest wymagająca i doskonale poradzą sobie z nią domowe specyfiki. Pierwszy sposób obejmuje użycie ciepłego roztworu z dodatkiem płatków mydlanych i sody oczyszczonej (zamiennie amoniaku). Do tak przyrządzonej mikstury należy włożyć zabrudzoną biżuterię pozłacaną, energicznie potrząsnąć lub wymieszać, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą. Kolejny patent obejmuje zanurzenie w spirytusie denaturowanym i wypolerowanie miękką ściereczką. A gdy mamy do czynienia z naprawdę można sfatygowaną biżuterią, wówczas z odsieczą przybędzie roztwór soli kuchennej uzupełniony o kilka kropel soku z cytryny.

Czego unikać?

Biżuteria pozłacana, jak każda inna, wymaga troskliwej opieki oraz znajomości kilku zasad, szczególnie tych, które w wyjątkowy sposób skracają jej żywotność. A do takich można zaliczyć kontakt z wodą i perfumami. W dalszej kolejności ważny jest sposób przechowywania. Pierścionki, bransoletki czy wisiorki przed włożeniem do szkatułki powinny być owinięte miękką ściereczką, najlepiej z jedwabiu. Taki zabieg uchroni je przed ścieraniem się warstwy złota, dzięki czemu na dłużej pozostaną jak nowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here