Przestarzały element dekoracji czy wciąż modna ozdoba podłogowa?

0
146
Przestarzały element dekoracji czy wciąż modna ozdoba podłogowa

Jedną z praktycznych ozdób znajdującą się w wielu pokojach w mieszkaniach jest dywan. Historia pokazuje, że jest to dekoracja, która towarzyszy człowiekowi przez wiele lat. Dlaczego tyle osób decyduje się na położenie dywanu na podłodze?

Powody, dla których kupujemy dywan

Najbardziej prozaicznym powodem jest przyzwyczajenie. Wielu z nas wychowywało się w domach, w których zawsze był zajmujący prawie całą powierzchnię podłogi dywan. Kolejnym powodem, dla którego decydujemy się na dywan jest potrzeba izolacji od zimnej podłogi. Wiele mieszkań, szczególnie te znajdujące się na parterze mają zimną podłogę. Dywan jest więc dobrym rozwiązaniem, żeby ocieplić pomieszczenie oraz, żeby móc chociaż przez chwilę postać gołą stopą na podłodze. Poza tym dywan jest dobrym sposobem na wygłuszenie pomieszczenia. Większość z nas kupuje dywan, ponieważ jest on praktyczną dekoracją mieszkania. Producenci dywanów prześcigają się w nowych pomysłach wzorów oraz mieszance kolorów.

Różne wzory dywanów

Jeśli odpowiednio połączymy kolorystykę pomieszczenia z umeblowaniem, tapicerką oraz dobrej jakości dywanem, to stworzymy przytulne, klimatyczne mieszkanie. Jeśli na przykład mamy wnętrze urządzone w stylu minimalistycznym, z jednolitym kolorem ścian, to możemy zakupić dywany w geometryczne wzory. Geometria jest tak szerokim pojęciem, że wpasuje się w wiele wnętrz. Łączy ona w sobie kształt, kolor i przestrzeń. Niektórzy będą woleć, żeby na przykład dywan geometryczny był centralna ozdobą, dla innych ma on być tylko delikatnym tłem. Obie opcje są do osiągnięcia, ponieważ niektóre dywany, to mocno kontrastowe połączenie kolorystyczne, a inne, takie jak na przykład dywany 3d, za pomocą odpowiedniego cięcia runa stanowią delikatny akcent trójwymiarowy. Dość wyraźnym wzorem trójwymiarowym jest dywan w marokańską koniczynę. Dywany z tym afrykańskim wzorem mogą występować w różnorodnej kolorystyce, na przykład ciemny wzór na jasnym tle lub jasny wzór na ciemnym tle. Ze względu na urozmaicone wzornictwo geometryczne, tego typu dywany można zastosować w różnorodnych stylach wnętrz. Dywany i chodniki dywanowe w geometryczne wzory, to na przykład takie kształty jak koła, fale, stożki, trójkąty, kwadraty, prostokąty, romby, kreski, zygzaki lub plastry miodu. Urozmaicona geometria z pomysłowo dobraną kolorystyką nada wnętrzu wyjątkowego klimatu. Dzięki temu, że na rynku jest wiele wariantów różnych wzorów dywanów do wyboru, to każdy znajdzie coś, co trafi w jego gust. Jak wskazują sprzedawcy ze sklepu DywanyWitek innymi dosyć często wybieranymi ozdobami podłogowymi są dywany we wzory orientalne, tureckie, kwiaty lub rośliny. Do pokoju dziecięcego są specjalnie dedykowane dywany z postaciami z bajek, w zwierzątka, w piłeczki, w gwiazdeczki i inne pobudzające wyobraźnię dziecka motywy.

Dywany zewnętrzne na taras

Coraz częściej wolny czas lubimy spędzać bliżej natury. Z tego względu właściciele mieszkań lub domków jednorodzinnych, jeśli tylko mają taką możliwość urządzają balkon lub taras w taki sposób, żeby dało się na nim przyjemnie przebywać. Oprócz stolika i wygodnych krzeseł lub fotela, do klimatycznego nastroju przyczyniają się dywany zewnętrzne na taras. Są one produkowane z takich materiałów, żeby nadawały się do miejsc narażonych na wilgoć, wiatr, słońce i inne czynniki zewnętrzne. Dodatkowo dobrze jest, żeby dywan na taras był odporny na zabrudzenia i plamy. Na tarasie przebywa się najczęściej w butach, spożywa posiłki, pije kawę lub herbatę, więc istnieje spore ryzyko powstania trudnych do usunięcia plam. Jeśli kolor dywanu będzie taki, że nie będzie na nim widocznych śladów po czyszczeniu, to tego rodzaju dywan posłuży nam przez wiele sezonów. Dywany zewnętrzne na taras produkowane są w wielu kształtach, wzorach i kolorach. Dużym powodzeniem cieszą się dywany z juty albo dywany z frędzlami.

Czyszczenie dywanów

W dzisiejszych czasach dużo łatwiej jak kiedyś, utrzymać w czystości dywan. Oprócz tradycyjnego odkurzacza, można zakupić piorący odkurzacz albo automatyczny robot sprzątający. Jeśli mamy dywan z materiału, który można samodzielnie czyścić, to piorący odkurzacz ułatwi nam jego regularną pielęgnację. Z kolei automatyczny odkurzacz jest świetnym rozwiązaniem dla każdego kto lubi nowinki techniczne. Za pomocą tego stosunkowo maleńkiego urządzenia, podłoga w mieszkaniu może być zawsze czysta, bez okruchów i innych zanieczyszczeń. Zaletą automatycznych robotów sprzątających jest to, że można je sterować za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Dzięki temu, o wskazanej porze urządzenie zacznie pracować i nasza podłoga będzie czysta. Dywan w mieszkaniu, dzięki technice, nie wiąże się z mozolnym, ciężkim sprzątaniem. Co więcej, jeśli jest regularnie odkurzany, to nie stanowi żadnego zagrożenia dla alergików.

Rynek dywanowy jest tak bogaty w różne wzory i rodzaje dywanów, że nie ma możliwości nie znaleźć czegoś, co idealnie trafi w nasz gust i doskonale wkomponuje się w styl, w którym urządziliśmy mieszkanie. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych latach dywany, wykładziny dywanowe oraz chodniki przestały cieszyć się zainteresowaniem oraz powodzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here