Jaką pompę ciepła wybrać?

0
213
pompy ciepla

Zastanawiasz się nad wyborem pompy ciepła do ogrzewania swojego domu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat popularnych w Polsce pomp ciepła.

2022 rok przyniósł w Polsce jak i w całej Europie wiele zmian. Dotyczyły one między innymi rynku surowców energetycznych. Globalne zawirowania w tej sferze niemal natychmiastowo odbiły się na kosztach związanych z ogrzewaniem domów jednorodzinnych oraz większych budynków firmowych i przemysłowych. Z uwagi na niepewność co do cen oraz dostępności tradycyjnych materiałów opałowych coraz więcej osób zaczęło interesować się odnawialnymi źródłami energii. Do urządzeń, które pozwalają je wykorzystywać należą pompy ciepła.

Popularność pomp ciepła

Oszczędność na kosztach energii – pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, woda czy ziemia, co pozwala na oszczędność na kosztach energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, które korzystają z paliw kopalnych. Można powiedzieć, że tak właściwie dzięki nim możemy wykorzystywać darmową energię zmagazynowaną wszędzie wokół nas. Urządzenia te charakteryzuje wysoka efektywność energetyczna – pompy ciepła są bardzo efektywne energetycznie i pozwala na uzyskanie dużej ilości ciepła przy stosunkowo niskim zużyciu energii. Pompy ciepła pozwalają na uzyskanie stałej i przyjemnej temperatury w budynku oraz na produkcję ciepłej wody użytkowej. Jak dowiadujemy się fachowców z firmy Pompy ciepła ASK cały system grzewczy nie wymaga obsługi, wystarczy jednorazowe zaplanowanie jego pracy na specjalnym tygodniowym programatorze.

W naszym kraju do najpopularniejszych należą powietrzne pompy ciepła, które jak sama nazwa wskazuje do ogrzewania budynku wykorzystują energię cieplną zmagazynowaną w powietrzu wokół. Montaż pompy powietrznej jest stosunkowo prosty i w przeciwieństwie do gruntowych lub wodnych pomp ciepła nie ma potrzeby instalacji kosztownego drenażu. Aby zamontować gruntową lub wodną pompę ciepła potrzebny jest odpowiedni dostęp do zbiornika wodnego lub gruntu o określonej powierzchni. W przypadku powietrznych pomp ciepła nie ma takich ograniczeń. Jedynym zastrzeżeniem co do powietrznych pomp ciepła może być ograniczenie dotyczące temperatury ich pracy. Przy stopniach poniżej 20 stopni Celsjusza urządzenia te przestają funkcjonować. Dlatego w regionach, w których chociaż od czasu do czasu zdarzają się tak silne mrozy, niezbędny jest również montaż alternatywnego, tradycyjnego źródła energii – najczęściej uwzględnia się oszczędny gazowy kocioł kondensacyjny lub kocioł na drewno i węgiel.


Pompy ciepła Krakówhttps://rekuperatory-ask.pl/pompy-ciepla-krakow/
Pompy ciepła Katowicehttps://rekuperatory-ask.pl/pompy-ciepla-katowice/
Pompy ciepła Rzeszówhttps://rekuperatory-ask.pl/pompy-ciepla-rzeszow/


Jaka pompa do domu o powierzchni 100m2?

Wybór pompy ciepła do domu o powierzchni 100m2 powinien być oparty na wielu czynnikach. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaki rodzaj ciepła najlepiej będzie odpowiadał Twojemu budynkowi. Pompy ciepła dzielimy na powierzchniowe, gruntowe, powietrzne i wodne. Kolejnym ważnym czynnikiem jest zużycie energii, dlatego warto wybrać urządzenie z jak najniższym zużyciem energii elektrycznej. Jeśli chodzi o wydajność grzewczą, to najlepszym wyborem będzie pompa ciepła o COP wynoszącym najwyżej 4,5 lub 5,0. Ostatnim ważnym czynnikiem jest cena, najlepiej wybrać urządzenie, które jest w stosunku do wydajności w miarę tanie. W nowoczesnym budownictwie zakłada się, że do ogrzania 1 metra kwadratowego powierzchni potrzebny jest 1KW. Dlatego optymalnym wyborem dla domu o takiej powierzchni powinna być pompa o mocy przynajmniej 12KW – z uwagi na fakt, że urządzenie zapewnia również ciepłą wodę użytkową.

Pompa ciepła współpracująca z kotłem gazowym

Pompa ciepła może współpracować z kotłem gazowym w tzw. systemie hybrydowym. Taki system wykorzystuje pompę ciepła jako główne źródło ogrzewania, ale w razie potrzeby, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej ustalonej wartości, kocioł gazowy włącza się automatycznie, aby uzupełnić brakujące ciepło. Dzięki temu system hybrydowy zapewnia komfortowe ogrzewanie, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ogrzewania i emisji CO2. Rozwiązanie takie wykorzystuje się najczęściej w przypadku stosowania powietrznej pompy ciepła, która w bardzo niskich temperaturach może charakteryzować się obniżoną wydajnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here