Moda nie omija kortu

0
947
Sukienki tenisowe

Od pierwszego turnieju tenisowego minęło 142 lata. Przez ten czas sukienki tenisowe przeżyły wielką zmianę. Wyobraźcie sobie, że kiedyś tenisistki musiały grać w ciemnych, długich strojach z flaneli, sięgających poniżej kostki, gorsetach, kapeluszach i butach na obcasie. Żaden z tych elementów nie kojarzy się z wygodą nawet w życiu codziennym, dlatego oczywiście nie sprawdziło się to i na korcie.

Rewolucja w damskiej modzie tenisowej

Pierwsza fala rewolucji sukienki tenisowej dotyczyła jej koloru. W 1884 roku Mod Watson zwycięża Wimbledon, grając w białym stroju. Głównymi zaletami tego koloru było to, że nie grzał się na słońcu tak mocno, jak ciemne odcienie i że na białej tkaninie nie widać było kropelek potu. Od tego momentu białe sukienki tenisowe stają się nie tylko wyborem graczek, lecz dotychczas są częścią dresscodu prestiżowego turnieju Wielkiego Szlemu. Na kort przestano zatem zakładać gorsety i kapelusze, a obcasy zastąpiono adidasami.

Najtrwalszym etapem była zmiana długości sukienki sportowej do tenisa. W latach dwudziestych XX wieku była to sukienka do kolan. Po wojnie, w latach pięćdziesiątych, amerykańska graczka Gertruda „Gussie” Moran wprowadziła mini do mody damskiej tenisowej, która jest krojem preferowanym przez tenisistki do dziś.

Sukienki tenisowe to podstawa dla eksperymentów

Oczywiście teraz zarówno miłośniczki tenisa, jak i jego gwiazdy mają pełną swobodę w wyborze sukienek do kortu. Eksperymentują z kolorem, wizerunkiem, długością i krojem. W świecie mody stroje graczek na światowych turniejach są omawiane nie mniej niż ubrania z czerwonych dywanów premier filmowych. Warto tylko wspomnieć Serenę Williams w klasycznym meczu na Wimbledonie w 2008 roku albo Venus Williams, która w 2010 grała w sukience w stylu retro, ozdobionej na dole piórami.

Jak wybrać sukienkę tenisową?

Głównym kryterium jakiegokolwiek stroju sportowego jest wygoda. Sukienki tenisowe nie stanowią tu żadnego wyjątku. Poza tym musi podobać się graczce, dzięki czemu zagwarantuje jej dodatkową pewność siebie i podniesie nastrój podczas gry. Wybierając, w czym pojawić się na korcie, należy pilnować, by sukienka sportowa spełniała pewne warunki:

  • nie krępowała ruchów,
  • miała dopasowany rozmiar,
  • nie przegrzewała się na słońcu,
  • absorbowała wilgoć,
  • miała termoregulację,
  • była wykonana z wytrzymałych i nietoksycznych materiałów,
  • szybko wysychała.

W sukience o takich właściwościach nie musicie martwić się niczym poza pilnowaniem piłki. W dziedzinie sportu moda nigdy nie zastąpi komfortu, ale to nie znaczy, że te dwa warunki nawzajem mają się wykluczać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here