Wędzarnie – jak wybrać idealny model do ogrodu?

0
122
Wędzarnie - jak wybrać idealny model do ogrodu

Wędzarnie do prawidłowego działania wymagają solidnego wykonania i szeregu niezbędnych akcesoriów. Jakie są najważniejsze elementy ogrodowej wędzarni i na co trzeba zwrócić uwagę przed jej zakupem i montażem? W co wyposażyć wędzarnię, aby można było z niej bezpiecznie i komfortowo korzystać?

Z czego buduje się wędzarnie?

Wędzarnie są narażone na działanie produktów spalania w tym gorąca, pary wodnej i dymu. Do ich produkcji używa się wysokiej klasy stali nierdzewnej AIS409L, z którą miał już pewnie do czynienia każdy… miłośnik motoryzacji. Wykorzystuje się ją m.in. do produkcji katalizatorów, co niewątpliwie świadczy o jej odporności na działanie wysokich temperatur. Wędzarnie ogrodowe są w mniejszym stopniu narażone na odkształcenia związane z oddziaływaniem temperatur. Cecha ta wynika z właściwości stali szlachetnej, która charakteryzuje się niższą rozszerzalnością temperaturową niż stal czarna.

Niezbędne wyposażenie wędzarni

Na wyposażenie wędzarni dostępnych w sklepie Pekabet składa się m.in. zestaw śmigieł, które regulują dopływ powietrza i odprowadzanie dymu, półka ze stali nierdzewnej, która rozprowadza dym, a także zewnętrzne palenisko, w którym spala się określony gatunek drewna. Wewnątrz wędzarni powinno się też znaleźć miejsce dla drążków i haków, dzięki którym można usadowić wędzone artykuły spożywcze w określonym miejscu. Niezbędnym elementem każdego zestawu wędzarniczego jest termometr, za pomocą którego można kontrolować temperaturę wewnątrz komory. Dobrej jakości wędzarnie posiadają też dodatkowe półki, wewnątrz których można suszyć sery i inne produkty spożywcze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wędzarni?

Bardzo ważnym rozwiązaniem, dzięki któremu żadna wędzarnia ogrodowa nie może się obyć, jest specjalny system podwójnego zamknięcia drzwi. Składa się on z dwóch zamków, które zapewniają lepszy docisk drzwiczek i ograniczają ilość uwalnianego dymu. Przy wyborze wędzarni warto też zwrócić uwagę na modele z zewnętrznymi paleniskami. Dzięki nim łatwiej będzie doprowadzić dym (poprzez zestaw rur i kolanek) do wnętrza komory. Nie można też zapomnieć o otworach doprowadzających powietrze. Kupując wędzarnię, warto sprawdzić, czy dany model posiada odpowiednie otwory wentylacyjne. Na koniec warto zwrócić uwagę na takie detale jak zawiasy i drzwiczki, które powinny być w całości wykonane z metalu.

Wędzenie potraw to prawdziwa przyjemność, ale tylko wówczas, gdy ma się do dyspozycji sprawdzony sprzęt. Bez niego proces ten będzie nieefektywny, a w wyjątkowych sytuacjach może być niebezpieczny dla zdrowia i życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here