Wydajna i efektywna praca – jak osiągnąć ten cel?

0
1345
praca efektywna
fot. Pixabay.com

Każdy z nas chciałby być bardziej efektywny, zlecone zadania wykonywać jak najsprawniej i jak najszybciej. Zamiast tego jednak zdarza nam się w pracy zostawać po godzinach, bo nie radzimy sobie z nadmiarem obowiązków. Z czego to wynika? Jak sobie z tym poradzić?

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/organizacja-stanowiska-pracy-jak-pracowac-wydajniej/

Dlaczego pracujemy nieefektywnie?

Jest wiele przyczyn, które prowadzą do tego, że jesteśmy mało wydajni, nieefektywni i przerasta nas nadmiar obowiązków. Pierwszą z nich są social media i nasze uzależnienie od korzystania z nich. Zrób kiedyś test i policz, ile czasu spędzasz na przeglądaniu Facebooka, Instagrama czy innych mediów społecznościowych. Wynik może Cię zaskoczyć. Według badań przeciętnie codziennie marnujemy na to ponad 2 godziny czasu. Bardzo często oddajemy się temu, gdy jesteśmy w pracy.

Szczególnie, gdy pracujemy zdalnie, a nasz pracodawca nie patrzy nam na ręce, perspektywa scrollowania Facebooka wydaje się być szczególnie kusząca. Nawet jeśli wydaje Ci się, że robisz przerwę na zaledwie kilka minut, zanim się obejrzysz, mija kilkanaście. Poza tym wybijasz się z rytmu zadania, które zacząłeś już realizować. Dlatego później tak ciężko Ci do niego wrócić i nadal kontynuować nad nim pracę.

Jak usprawnić własną pracę?

Dobrą praktyką, która pomoże zwalczyć poczucie, że pracujemy nieefektywnie, jest również planowanie pracy i zadań, które mamy do wykonania. Jeśli wolisz tradycyjne małe karteczki typu post-it, korzystaj z nich jak najczęściej. Jeśli jesteś fanem aplikacji mobilnych, zainstaluj w telefonie Trello lub Asanę i tam notuj wszystko, co masz danego dnia do zrobienia.

Znajdź pracę w Niemczech jako opiekunka osoby starszej: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/

Poza tym chaos na Twoim biurku nie pomaga Ci w skupieniu się nad tym, nad czym aktualnie pracujesz. Nic więc dziwnego, że tak łatwo się rozpraszasz i nie możesz skoncentrować nad tym, co istotne. Jeśli pracujesz na komputerze, dbaj o to, aby na biurku był tylko laptop i myszka. Sprzątnij jak najszybciej kubki, talerze czy inne rzeczy, które mogą Cię dekoncentrować. Pamiętaj, że pracujesz tylko przy biurku. Nie próbuj więc robić tego na narożniku w salonie, przy kuchennym stole lub w łóżku! Nawet jeśli pracujesz zdalnie, zadbaj o to, aby w Twoim domu panowały warunki takie, jak w biurze.

Choć odrywanie się od pracy na przeglądanie social mediów nie jest wskazane, przerwa od komputera już jak najbardziej tak. Dlatego też zadbaj o to, aby podczas pracowania co 50 minut robić sobie kilku minutowe przerwy. Zjedz coś, przespaceruj się, wyjdź na balkon i popatrz w dal. Daj odpocząć głowie i oczom, rozprostuj kości.

Zobacz też: http://dlakobiet24.pl/zrob-sam-taras-ogrodowy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here