Surowce farmaceutyczne – co warto o nich wiedzieć?

0
982
Surowce farmaceutyczne – co warto o nich wiedzieć

Świadomość konsumencka rośnie z każdym rokiem. I nie jest to kwestia wyłącznie żywności, czy kosmetyków. Dotyczy to bowiem także leków i suplementów diety. Co więc powinniśmy wiedzieć o tego typu surowcach?

Surowce farmaceutyczne – jak są pozyskiwane?

Surowce farmaceutyczne pochodzą z różnych źródeł. W przemyśle stosuje się substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego oraz chemicznego. Często wymagają one przetworzenia, by pełnić funkcję leczniczą, a czasem jest to zupełnie niepotrzebne. Tak jest chociażby w przypadku dermatolu czy wazeliny. Pierwszy służy do zasypywania ran, drugi zaś ma działanie natłuszczające i nie wymaga żadnej obróbki. Pozostałe surowce farmaceutyczne wymagają obróbki, dzięki czemu mają szersze zastosowanie. Mogą wówczas służyć do przygotowania receptur o ściśle określonym składzie. Takie produkty nazywamy powszechni lekami robionymi., Te specjalistyczne preparaty są wykonywane na zamówienie, a ich skuteczność jest znacznie wyższa niż gotowych odpowiedników. Surowce farmaceutyczne znajdziemy także w lekach dla zwierząt. Jak widać substancje te są bardzo ważnym ogniwem dla całej medycyny.

Surowce farmaceutyczne – kiedy są dopuszczane do użytku?

Zanim substancje te trafią na linię produkcyjną, muszą spełnić określone w przepisach normy. To doskonałe zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem tych surowców. To bardzo ważne, szczególnie w kontekście rozmaitych leków i suplementów diety, po które chętnie sięgamy w celu dostarczenia witamin czy składników budulcowych tkanki mięśniowej. Obecnie występuje duże zapotrzebowanie na tego rodzaju preparaty, dlatego producenci stawiają na coraz to nowsze rozwiązania. Nie dziwi więc fakt, że od lat funkcjonuje lista środków, które są dopuszczone do sprzedaży. Dlatego dystrybutorzy ściśle przestrzegają tego typu reguł. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Dzięki temu wszelkie preparaty są wolne od substancji zagrażających naszemu życiu lub zdrowiu. W ten sposób udało się  odizolować chociażby „dopalacze”, których stosowanie było przyczyną wiele zgonów w Polsce. Surowce farmaceutyczne są więc branżą, w której jakość ma ogromne znaczenie.

Surowce farmaceutyczne – czy są sprzedawane na receptę?

Stworzenie wspomnianej listy sprawiło też, że dokonano podziału na substancje dostępne bez recepty i na te, które takowej potrzebują. Rozwiązanie to wiąże się z próbą ograniczenia nadmiernego stosowania określonych środków. Jest to więc kolejny krok ku poprawie bezpieczeństwa pacjentów. Dotyczy to szczególnie leków wyrabianych na zamówienie. Surowce farmaceutyczne to grupa, do której zaliczymy chociażby lanolinę, glukozę, czy kwas borowy. Substancje te występują w wielu powszechnie stosowanych lekach. Pomagają nam bowiem zwalczać różnego rodzaju schorzenia, jak zapalenia skóry, utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Surowce farmaceutyczne pełnią więc bardzo ważną rolę. Naturalne pochodzenie tych substancji jest ich ogromną zaletą. Warto o tym pamiętać, zanim sięgniemy po sztuczne rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here