Wkładka wewnątrzmaciczna – czy to skuteczna metoda antykoncepcji?

0
1225
Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z dostępnych form antykoncepcji dla kobiet. Składa się ze spirali, która może być wykonana z różnego materiału oraz dołączonej do niej nitek. Głównym zadaniem nici jest pomoc w umiejscowieniu oraz usunięciu środka. Wkładka w całości zostaje umieszczona we wewnątrz jamy macicy. Ta metoda antykoncepcji jest dość nowoczesna i wykazuje dużą skuteczność, w związku z tym jest bardzo popularna wśród kobiet.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/wkladka-wewnatrzmaciczna/

Jakie rodzaje wkładek wyróżniamy?

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych. Różnią się one między sobą głównie materiałem, z którego jest wykonana spirala. Wyróżniamy wkładki wewnątrzmaciczne obojętne, miedziane oraz hormonalne. Wkładka wewnątrzmaciczna obojętna jest produkowana z polietylenu lub stali nierdzewnej. W przypadku wkładki miedzianej materiał jest ten sam, ale z dodatkiem miedzi. Ostatni rodzaj wkładki wewnątrzmacicznej, czyli wkładka hormonalna wykonana jest z elastomeru, co więcej posiada dodatkowy system, który uwalnia progesteron.

Na jakiej zasadzie działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Głównym zadaniem wkładki wewnątrzmacicznej, zaraz po umieszczeniu jej we wewnętrzu jamy macicy jest zabijanie plemników oraz tworzenie takich warunków w macicy, które będą uniemożliwiały zapłodnienie. Jeżeli chcemy spróbować tej metody antykoncepcji powinniśmy udać się do ginekologa, to on dobiera odpowiednią spiralę oraz zakłada całą wkładkę wewnątrzmaciczną. Najpierw jednak przeprowadzony jest szczegółowy wywiad z pacjentką oraz wykonane dokładne badanie ginekologiczne. Pierwsza wizyta kontrolna czeka nad dopiero po około dwóch tygodniach, jeżeli wszystko będzie w porządku, ginekologa odwiedzimy dopiero po pół roku.

Kiedy najlepiej założyć wkładkę wewnątrzmaciczną?

Żeby dobór wkładki wewnątrzmacicznej przebiegł prawidłowo, musimy ustalić z lekarzem kiedy chcemy ją założyć. W zależności od rodzaju wkładki, termin założenia się różni. Na przykład wkładki obojętne oraz miedziane zakłada się w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego. Jednak, przez kilka dni po jej aplikacji zakazane jest współżycie i stosowanie tamponów. W przeciągu kilku miesięcy od założenia wkładki wewnątrzmacicznej miejsce intymne narażone jest na występowanie zakażeń. Jednak mimo to, warto rozważyć tą metodę, ponieważ jej działanie jest natychmiastowe. Z kolei wkładki hormonalne zakłada się w trakcie pierwszego tygodnia cyklu. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że będzie ona skuteczna.

Zobacz też: http://www.miss-fit.pl/dyslipidemia-aterogenna-co-kryje-sie-za-ta-nazwa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here