Adaptogeny i ich właściwości

0
1780
Adaptogeny i ich właściwości

W dzisiejszych czasach każdy z nas narażony jest na różnorodne stresory świata zewnętrznego. Może to być na przykład trudny egzamin ustny, utrata pracy, poważna choroba kogoś bliskiego, strata partnera, czy rozwód lub nawet kłótnia z przyjacielem. Szukamy pomocy u psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów, jednak nie każdy może chcieć opowiadać o swoich problemach komuś zupełnie obcemu, pomimo jego profesjonalizmu i szerokiej wiedzy psychologicznej oraz medycznej. Jednak mimo to pragniemy znaleźć pomoc i ukoić swój niepokój, lęk. Wtedy często sięgamy po różnorodne leki i suplementy diety.

Pomocne mogą okazać się substancje ziołowe, czyli adaptogeny. W porównaniu do leków psychiatrycznych takich jak inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny lub w porównaniu do trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych adaptogeny mają o wiele mniej działań niepożądanych i są środkami bezpieczniejszymi dla naszego zdrowia. Nie wpływają one na procesy myślowe i fizjologiczne naszego organizmu, nie powodują biegunek, zaparć i problemów żołądkowo-jelitowych. Leki przeciwdepresyjne często mają potencjał uzależniający i ciężko się od nich uwolnić, tego problemu nie będziemy mieć stosując ziołowe adaptogeny.

To substancje ułatwiające adaptację do trudnych sytuacji życiowych i stresu przewlekłego. Dobrze wiemy, że stres, szczególnie ten przewlekły sprzyja powstawaniu i rozwojowi wielu groźnych chorób, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, na przykład: zaburzenia rytmu serca, niemiarowość zatokowa, nadciśnienie tętnicze. Stres szkodzi także naszemu układowi pokarmowemu, ponieważ może wywołać uciążliwe zaburzenie nazywane zespołem jelita drażliwego, choroba ta ma podłoże psychologiczne, ponieważ 70% chorych z posiada jakieś problemy natury psychiatrycznej (na przykład depresja, nerwica, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne). Stres sprzyja też nowotworom oraz ujawnianiu się przewlekłych chorób z grupy autoagresji (takich jak toczeń rumieniowaty układowy, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów).

Popularnym obecnie adaptogenem jest żeń-szeń. Poprawia on jakość życia, redukuje stres i sprzyja pozytywnym zachowaniom. Usprawnia procesy myślowe, poprawia koncentrację i sprawia, że łatwiej zapamiętujemy informacje. Zalecany jest studentom i osobom pracującym umysłowo, ale również osobom chorującym na chorobę Parkinsona i demencję starczą. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających jego skuteczność w wyżej wymienionych sytuacjach, dlatego możemy być pewni jego bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat popularnych adaptogenów znajdziemy w internecie.

Zioła były znane w historii medycyny nie od dziś, dlatego przedstawiane tu środki to nie żadna medyczna nowość. Jeśli nadal zastanawiamy się jak zmniejszyć stres życia codziennego i poprawić jakość naszego życia to odwiedźmy stronę sklepu z adaptogenami i znajdźmy tam coś wyjątkowego dla siebie. Warto poszerzać swoją wiedzę medyczną, ponieważ możemy sami poprawiać jakość swojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here