Białko wegańskie dla uprawiających sport – gdzie kupić?

0
1326
Biało wegańskie

Mitem jest to, że weganie i wegetarianie nie mogą wyczynowo uprawiać sportu, ponieważ ich dieta jest uboga w pewne, niezbędne składniki odżywcze. Mięso, nabiał, jajka – wszystkie te produkty można czymś zastąpić, dostarczając organizmowi wszystkich, wartościowych mikroelementów. Jednym z takich zamienników jest białko wegańskie. Gdzie je kupić?

Białko w diecie sportowca – dlaczego jest ważne?

Jak powszechnie wiadomo, białko jest absolutnie kluczowym składnikiem w diecie sportowca. Stanowi ono bowiem podstawowy budulec mięśni, kości i chrząstek. W momencie intensywnego wysiłku zachodzi metabolizm białka. Właśnie dlatego organizm powinien dostawać go jak najwięcej. Znajdziemy je między innymi w jajkach, wołowinie, serze, drobiu oraz rybach. Te produkty nie mogą być jednak spożywane przez wegetarian i wegan. Czy istnieje dla nich jakaś alternatywa? Oczywiście – białko wegańskie. Podpowiadamy, w jakich produktach znajduje się go najwięcej i gdzie kupić tego typu suplementy.

Białko wegańskie nie tylko dla wegan

Białko wegańskie może być istotne nie tylko dla samych wegan i wegetarian. Skorzystają z niego również osoby z nietolerancją glutenu, białka pochodzenia mlecznego lub sojowego. Białko wegańskie będzie dla nich w pełni bezpieczne. Na rynku dostępne są różnorodne formy takiego białka. Najczęściej polecana jest wersja sproszkowana. Takie białko wegańskie można zmieszać z wodą lub sokiem, dodać do owocowego lub warzywnego koktajlu albo do ulubionej, śniadaniowej lub obiadowej potrawy. Białko wegańskie pozwoli urozmaicić nieco dietę, dostarczając organizmowi niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania.

Konopie, ryż i groch

Co przy tym istotne, białko wegańskie może być pozyskiwane nie tylko z soi. Dużą dawkę tego składnika posiadają też takie produkty, jak konopie, ryż oraz groch. Takie białko jest równie wartościowe, co białko z serwatki, a więc obecne w mięsie, jajkach oraz nabiale. Białko wegańskie posiada też inne zalety. Znajdziemy w nim argininę, lizynę, fenyloalaninę oraz aminokwasy rozgałęzione BCAA. Te składniki między innymi hamują katabolizm, a zatem rozkład białek mięśniowych. Poza tym przyspieszają anabolizm, a więc budowę masy mięśniowej. Dodatkowo zwiększają wytrzymałość mięśni i wpływają na aktywność neuroprzekaźników. Takie białko wegańskie przyda się zatem nie tylko sportowcom, ale też osobom, chcącym dodać sobie energii i poprawić samopoczucie.

Gdzie kupić białko wegańskie?

Białko wegańskie można nabyć w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością. Polecamy między innymi sklep internetowy Foodsbyann.com. Dostępne są tam specjalne, potreningowe koktajle białkowe, a także czyste, ekologiczne białko konopne, ryżowe i z grochu, które można dodawać do różnych potraw i napojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here