Czy rozwód za porozumieniem stron się opłaca?

0
309

Rozwód za porozumieniem stron to najprawdopodobniej najkorzystniejsza i najszybsza forma rozwiązania związku małżeńskiego w Polsce. W ten sposób można zredukować stres związany z rozprawą w sądzie do minimum i jednocześnie o wiele szybciej rozstrzygnąć spory między małżonkami.

Warto wiedzieć, że rozwód za porozumieniem stron opłaca się szczególnie wtedy, kiedy strony postępowania są ze sobą zgodne, współpracują lub po prostu są podatne na mediacje. Decydując się na taką formę zakończenia pożycia małżeńskiego, w świetle prawa sąd nie orzeknie winy żadnego z małżonków odnośnie do rozpadu małżeństwa.

Rozwód za porozumieniem stron – taniej, szybciej i bez zbędnych problemów

W dzisiejszych czasach rozwód za porozumieniem stron jest dość rozsądnym wyjściem, szczególnie jeśli w grę wchodzi dobro dzieci. W ten sposób można znacznie przyśpieszyć procedury sądowe, jasno ustalić prawa i obowiązki byłych małżonków w odniesieniu do małoletnich dzieci, a także ustalić pomiędzy sobą sposób podziału wspólnego majątku – o ile w małżeństwie nie obowiązywała umowa intercyzy.

Jeśli chodzi o koszty, warto wiedzieć, że rozwód za porozumieniem stron to tylko stała opłata sądowa w wysokości 600 złotych, gdzie po uprawomocnieniu się wyroku sądu zwraca się stronie postępowania połowę tej kwoty, natomiast drugą część rozdziela się pomiędzy strony postępowania. Rozwód za porozumieniem stron to także mniej pracy dla adwokata, który prawdopodobnie pobierze niższe honorarium z tego tytułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here