Grzybica paznokci stóp

0
2134
Grzybica paznokci stóp

Grzybica paznokci to jedna z tych chorób, którą bardzo łatwo złapać, ale trudno się jej pozbyć. Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Dlatego że paznokcie stóp dłużej rosną, są słabiej ukrwione jak również częściej przebywają w ciepłym, ciemnym i wilgotnym środowisku, jakim są buty. Zakażenie obejmuje z reguły kilka płytek, u stóp z reguły najbardziej uciskanych palców zewnętrznych, czyli palucha i palca V.
Charakterystycznymi objawami zakażenia grzybiczego są:
– przebarwienia płytki, na początku są białe, następnie zmieniają kolor żółty, w ostatnim stadium mogą być nawet brązowe.
– rogowacenie podpłytkowe
– pogrubienie paznokcia
– łamliwość i kruchość płytki
– onycholiza, czyli odchodzenie paznokcia od łożyska
– bruzdy i pofałdowanie występujące na paznokciu
– pogrubiała płytka
– objaw siatki poprzecznej

Rodzaje grzybicy paznokci

Jeżeli chodzi o grzybice paznokci, możemy wyróżnić aż 5 jej typów. Są to:
dalsza i boczna podpaznokciowa onychomikoza, najczęściej spotykana. Infekcja zaczyna się od wolnego brzegu paznokcia i/lub od strony bocznej. Grzyby zajmują łożysko paznokcia, powodując jego rogowacenie, onycholiza i żółtawo-brunatne zabarwienie.
bliższa podpaznokciowa grzybica, częściej występuje u dłoni. W tym typie grzyb wnika od strony bliższej płytki, pod obrąbkiem naskórkowym.
biała powierzchowna grzybica, tutaj grzyby zajmują powierzchowne warstwy płytki paznokciowej. Pojawiają się kremowobiałe naloty.
wewnątrzpaznokciowa grzybica, to taka w której grzyby zajmują wewnętrzne warstwy płytki paznokciowej. Ale nie występują w obrębie łożyska. Charakterystyczna jest utrata przejrzystości płytki, bez rogowacenia podpłytkowego i onycholizy.
całkowicie dystroficzna grzybica, czyli całkowite utracenie płytki paznokciowej z obecnością jedynie mas rogowych, które pokrywają łożysko.

Leczenie

Jeśli chcemy skutecznie poradzić sobie z grzybicą paznokci należy udać się do lekarza dermatologa. Zrobić badanie mykologiczne i przestrzegać zaleceń. Dodatkowo regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, w którym specjalista podolog będzie oczyszczał zainfekowany paznokieć.

podologwwarszawie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here