Jak odrobaczyć kota?

0
662
Jak odrobaczyć kota

Regularne odrobaczanie pupila jest bardzo ważne dla zdrowia naszego mruczka, ale także dla nas samych. Istnieje bowiem ryzyko zarażenia się od kota pasożytami, na co najbardziej podatne są osoby o niskiej odporności, małe dzieci, czy osoby starsze,

Kiedy i jak często odrobaczać kota?

Częstotliwość odrobaczania jest zależna od tego jaki tryb życia prowadzi nasz pupil. Obowiązkowo preparat odrobaczający kotu podaje się już po trzecim tygodniu życia, a kolejne dawki otrzymuje w odstępach dwu tygodniowych.

Koty domowe wychodzące np. do ogrodu powinny być odrobaczane częściej niż koty, które cały czas przebywają zamknięte w mieszkaniu. Zabieg odrobaczania w przypadku takich kotów zaleca się wykonywać raz na trzy miesiące, Ze względu na swoje wędrówki ryzyko połknięcia przez nich jaj pasożytów znacząco wzrasta. Jaja mogą znajdować się w piachu, ale również w kałuży, z której kot może napić się chcąc ugasić pragnienie. Raz do roku należy natomiast odrobaczać kota w ogóle nie wychodzącego, który cały czas przebywa w domu. Jeżeli posiadamy kilka kotów, odrobaczanie ich powinno odbywać się jednocześnie.

Jakie objawy daje infekcja pasożytnicza?

Do organizmu kotów pasożyty trafiają zazwyczaj drogą pokarmową. Pasożyty mogą wywołać u zwierzęcia stany chorobowe np. zaburzenia neurologiczne, czy dysfunkcje w pracy jelit. Możemy podejrzewać, że nasz pupil został zakażony pasożytami jeżeli zaobserwujemy:

– mniejszy apetyt, spadek wagi

– gorszy stan sierści

– apatia

– częste wymioty

– przewlekła biegunka

Infekcja pasożytnicza u kota może przebiegać także bez żadnych zewnętrznych objawów. Obecność pasożytów (tasiemców, czy glist) można często zauważyć również w odchodach lub wymiotach zwierzęcia.

Badanie kału kota u weterynarza potwierdzi obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym zwierzęcia i pozwoli na szybką interwencję, Próbkę kału pobiera się przez trzy kolejne dni.

Sposoby odrobaczania kota

W celu odrobaczenia pupila możemy udać się do weterynarza, który zastosuje preparat w dawce odpowiedniej do masy ciała naszego kota. Możesz również zdecydować, że sam podasz preparat w postaci np. tabletki na odrobaczenie kota. Oprócz tabletek na pasożyty istnieją także krople oraz pasty aplikowane doustnie. Szeroki wybór preparatów pasożytniczych oferuje np. sklep Weterynaryjny.pl.

Tabletki na odrobaczenie kota możemy podawać bezpośrednio do pyszczka lub rozkruszone wymieszać je z mokra karmą. Metody te często sprawiają właścicielowi trudność. Innym sposobem jest rozmieszanie tabletki z niewielką ilości wody i powstałą zawiesinę wstrzyknąć kotu strzykawką do pyszczka – tuz przy policzku, aby mruczek się nie zakrztusił.

Przy podejrzeniu pasożytów u kota należy wyjątkowo dbać o czystość jego kuwety oraz wyprać zabawki i inne rzeczy jak np. koc na którym kot sypia w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu pasożytów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here