Co to są opatrunki hemostatyczne?

0
1206
Co to są opatrunki hemostatyczne

Co to są opatrunki hemostatyczne?W przeszłości nawet stosunkowo niegroźne rany mogły, w wyniku utraty dużej ilości krwi, przyczyniać się do poważnych powikłań zdrowotnych, a w skrajnych wypadkach prowadziły do jego śmierci. Na szczęście, w ostatnich latach sytuacja w tym zakresie przedstawia się znacznie lepiej. Nie ma w tym nic dziwnego – dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w medycynie sprawił, że możliwe jest stworzenie takich opatrunków, które pomagają w zatamowaniu krwawienia. Są to tzw. opatrunki homeostatyczne.

Opatrunki homeostatyczne – podstawowe informacje

Czym właściwie są tzw. opatrunki homeostatyczne (czasem określane także jako tzw. hemostatyki)? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na to pytanie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – idea działania tego rozwiązania jest prosta w zrozumieniu, nawet jeśli nie jesteś specjalistą do spraw medycznych.

Opatrunki typu hemostatycznego to wynalazek stosunkowo młody, jeśli chodzi o historię medycyny. W przeciwieństwie do tradycyjnych środków ratowniczych zawierają one specjalne substancje, które mają na celu osłabienie krwawienia z rany. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie utraty krwi u osoby poszkodowanej. Wbrew pozorom, jest to czynnik niezwykle istotne – powstrzymanie upływającej krwi może zapobiec transfuzji krwi. Odpowiednio wykorzystane w przypadku pacjentów z ciężkimi ranami, opatrunki homeostatyczne mogą nawet uratować czyjeś życie.

Ponadto, hemostatyki mają także silne działanie antybakteryjne. W efekcie ich użycia znacząco spada ryzyko groźnych powikłań, w tym na przykład sepsy.

Przed laty środek hemostatyczny był aplikowany na ranę pacjenta w postaci proszku. W obecnych czasach, dzięki postępowi technologicznemu, hemostatyki przypominają swoim wyglądem tradycyjne opatrunki.

Opatrunki homeostatyczne – gdzie znajdują zastosowanie?

Cenne właściwości hemostatyków sprawiają, że rozwiązania te są chętnie wykorzystywane między innymi w ratownictwie medycznym oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne jest szybkie działanie. Opatrunek hemostatyczny jest zalecany przez Polską Radę Resuscytacji na przykład podczas udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej wskutek wypadku samochodowego.

Hemostatyki – gdzie kupić?

Jeśli chcesz kupić dobrej jakości hemostatyki w dobrej cenie, powinieneś zdecydować się wyłącznie na zakupy u sprawdzonych sprzedawców. Do takich należy między innymi Marrodent (adres sklepu internetowego: sklep.marrodent.pl), w którego ofercie znajdują się także takie kategorie produktów jak na przykład rękawiczki lateksowe oraz maski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here