Jak wybrać kołdrę, żeby się wyspać? 5 wskazówek

0
855
kołdra

Na komfort snu wpływa nie tylko dobór materaca i poduszki, ale również kołdry. Jak wybrać taką, która zapewni ci relaksujący sen o każdej porze roku? Sprawdź, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę. Podpowiadamy, jak dopasować rodzaj wypełnienia i poszycia, a także stopień ciepła.

Dobry sen zależy od wielu czynników i osobistych preferencji. Niektórzy, aby się wyspać, potrzebują absolutnej ciszy i ciemności. Innym z kolei zupełnie nie przeszkadzają hałasy i światło, jednak są bardzo wrażliwi na temperaturę. Niezależnie od tego, jakie warunki preferujesz, warto zadbać o dobór odpowiedniej kołdry. Jej dobór jest równie istotny, co dopasowanie właściwego modelu materaca i poduszek. Dobrze dobrana kołdra zapewni ci komfort cieplny bez zbędnego przegrzewania, a jednocześnie przyjemnie dociąży ciało, tworząc idealne warunki do odpoczynku.

Jaką kołdrę wybrać? Nasze wskazówki pomogą ci w znalezieniu idealnego modelu.

#1 Wybierz odpowiedni rodzaj wypełnienia

Wkład jest równie istotny, jak w przypadku materacy i poduszek. Niektóre wypełnienia gromadzą kurz i wilgoć w znacznie większym stopniu niż inne. Wyróżniamy dwa rodzaje wypełnień — syntetyczne i naturalne. Do pierwszej kategorii można zaliczyć wszelkie włókna sztuczne — przede wszystkim poliestrowe i silikonowe. Są one lekkie, praktyczne, higieniczne i łatwe w czyszczeniu. Do naturalnych wypełnień zaliczamy puch, pierze, wełnę, jedwab oraz włókna bambusowe.

#2 Unikaj kołder puchowych, jeśli jesteś alergikiem

Najpowszechniejszym z naturalnych wypełnień jest puch — miękki i dobrze izolujący ciepło. W kołdrach stosuje się puch gęsi lub kaczy. Pierwszy rodzaj puchu uznaje się za lepszy jakościowo z uwagi na większe rozmiary. Przekładają się one na lepsze magazynowanie powietrza, co sprawia, że kołdra jest lżejsza, nie tracąc właściwości termoizolacyjnych. Puch gęsi ma również neutralny zapach. Należy mieć na uwadze, że ten rodzaj wypełnienia może uczulać. Jeśli jesteś alergikiem, szukaj raczej wypełnień syntetycznych.

#3 Rozważ zakup kołdry z wkładem lateksowym

Lateks gwarantuje przewiewność, nie gromadzi wilgoci, i wykazuje właściwości antyseptyczne, co sprawia, że jest jednym z najbardziej pożądanych wypełnień. Na rynku znajdziesz wkłady z lateksu syntetycznego i naturalnego, bądź warianty mieszane. Jeśli cierpisz na alergie czy atopowe zapalenie skóry, unikaj lateksu naturalnego, ponieważ może on podrażniać skórę. W takim przypadku lepiej zdecydować się na wariant syntetyczny lub mieszany.

#4 Wybierz poszycie kołdry współgrające z potrzebami twojej skóry

Poszycie to warstwa, która ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Powinna być więc wykonana z materiałów nieuczulających, dobrze absorbujących wilgoć i oddychających. Jednocześnie, warto zwrócić uwagę na to, czy jest przyjemne w dotyku, co przekłada się na komfort snu.

Wierzchnia warstwa kołdry może być wykonana z bawełny, poliestru, satyny, mikrowłókien oraz frotte. Najlepszą oddychalność i higieniczność zapewniają poszycia bawełniane, syntetyczne włókna są natomiast bardziej odporne na urazy mechaniczne.

#5 Zwróć uwagę na klasę ciepła

Klasa ciepłą zależy przede wszystkim od gramatury kołdry. Może być ona określana w sezonowej skali (zimowa/letnia/całoroczna), liczbowej skali (od 1 do 6, przy czym 6 to najcieplejsza), a także skali TOG (od 3 do 16,5, przy czym 16,5 to najgrubsza kołdra).

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here