Jaka jest rola koenzym Q10 w organizmie? 

0
998
koenzym q10

Koenzym Q10 jest jednym z najczęściej stosowanych składników w kosmetykach o działaniu ujędrniającym i odmładzającym kropkę jego potęga wykazuje wszechstronne działanie antystarzeniowe. Poza zastosowaniem zewnętrznym, możliwe jest również sięganie po suplementy diety, które zawierają właśnie ten składnik. Zażywanie go spowalnia proces starzenia się nie tylko skóry, ale również ciała i całego organizmu. Jaka jest rola tego składnika w organizmie? Jakie są naturalne źródła koenzymu Q10? Jak wygląda suplementacja? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/koenzym-q10-na-strazy-mlodosci-skory-i-ciala/ 

Koenzym Q10 – rola w organizmie 

Koenzym Q10 odpowiada za redukcję nasilenia procesów starzenia się organizmu na drodze ograniczenia uszkodzeń DNA oraz hamowania peroksydacji lipidów. Z upływem lat poziom koenzym Q10 ulega znacznemu obniżeniu, co jest konsekwencją czynników takich jak fizyczny spadek syntezy takiego związku w organizmie oraz pół towarzyszeniu chorób przewlekłych. Koenzym Q10 jest związkiem, który ma zdolności do bezpośredniego eliminowania lipidowych rodników peroksylowych oraz ograniczenia ich powstawania. 

Jakie są naturalne źródła koenzymu Q10? 

Koenzym Q10 to związek, który występuje naturalnie w organizmie. W bardzo szybkim tempie jednak jego synteza może zacząć znacznie spadać. Najwyższy poziom tego składnika przypada na wiek 19 – 21 lat, po czym stopniowo maleje. U osób po 40 roku życia poziom koenzymu Q10 jest mniejszy o 25%. Bardzo ważne jest jednak, aby utrzymywać stale optymalny poziom takiego związku. Umożliwia to odpowiednio stosowana dieta i suplementacja. 

Najbogatszymi źródłami dietetycznymi koenzymu Q10 są: 

  • tłuste ryby morskie
  • produkty pełnoziarniste
  • drób
  • orzechy
  • kiełki pszenicy
  • oleje roślinne
  • soja
  • brokuły 

Suplementacja koenzymu Q10 

Idealnym sposobem na uzupełnienie koenzym Q10 w organizmie jest suplementacja. Suplementy diety w dawce kilkuset mg dziennie nie tylko zapobiegną niedoborom tego związku, ale również pomogą w terapii schorzeń takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego, niepłodność, cukrzyca czy zaburzenia neurologiczne. Najwięcej korzyści można doświadczyć podczas regularnej, długotrwałej suplementacji. Suplementacja tego składnika u osób w podeszłym wieku może przyczynić się do poprawy sprawności fizycznej oraz ogólnej jakości życia. Innymi korzyściami wynikającymi z suplementacji koenzymu Q10 u osób starszych jest redukcja stresu, co przekłada się na mniejsze występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego oraz schorzeń neurodegeneracyjnych. 

Zobacz też: http://www.dbamofigure.pl/fotoodmladzanie-czym-jest-i-dlaczego-warto-jest-unikac-slonca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here