Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy montażu fotowoltaiki?

0
887
Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy montażu fotowoltaiki

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściwy montaż paneli fotowoltaicznych, a także ich usytuowanie ma bardzo duże oddziaływanie na wydajność instalacji, a także wynikającą z niej opłacalność. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim i skośnym

Warto wiedzieć, że montaż fotowoltaiki możliwy jest praktycznie wszędzie, gdzie dociera promieniowanie słoneczne. Można zatem tego dokonać bez żadnego problemu nie tylko na dachu płaskim, ale również skośnym.

Podczas montażu należy pamiętać, że zdecydowanie najbardziej istotnym czynnikiem związanym z wydajnością jest ekspozycja na słońce. Rekomendowane jest zamontowanie paneli w miejscu, gdzie praktycznie nie ma zaciemnienia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na półkuli północnej warto skierować panele na południe, z kolei na półkuli południowej – odwrotnie.

Dlaczego warto wykonać montaż fotowoltaiki na spadzistym dachu?

Trzeba wiedzieć, że nie będzie wtedy wymagał budowania dodatkowych konstrukcji, które będą służyły do ustawienia paneli pod właściwym kątem. Warto wiedzieć, że w przypadku dachów płaskich wymagany będzie montaż wspomnianych dodatkowych konstrukcji.

W najprostszym możliwym ujęciu jest ona mechanicznie mocowana do powierzchni dachu. W niektórych sytuacjach może jednak wymagać dodatkowego obciążenia w postaci betonowych bloczków czy nawet aerodynamicznego systemu konstrukcji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce i papie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że panele fotowoltaiczne mogą być obecnie bez żadnego problemu zamontowane praktycznie na każdym rodzaju poszycia dachowego. Doskonałym przykładem może być dachówka ceramiczne czy papa.

Należy mieć świadomość, że materiał z którego zostało wykonane pokrycie dachowe będzie miał bardzo duże znaczenie zarówno na rodzaj konstrukcji, jak i dobór różnych elementów. Trzeba pamiętać, że do instalacji omawianych paneli fotowoltaicznych mogą być wykorzystywane tylko materiały, które posiadają odpowiednie certyfikaty.

Nie można oczywiście zapomnieć o tym, aby podczas montażu paneli zabezpieczyć je przed ewentualnym działaniem warunków atmosferycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here