Joga dla początkujących

0
1343
Joga dla początkujących

Joga to system technik oddychania i asan, czyli pozycji i ćwiczeń, który powstał przed wiekami w Indiach i do dziś praktykowany jest na całym świecie. Joga ma swoje filozoficzne założenia i podstawy, a ich znajomość oraz cierpliwe, dokładne wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych ćwiczeń prowadzić ma do samodoskonalenia. Praktykując jogę, doskonalimy nie tylko ciało, ale też rozwijamy się duchowo. Jeśli zależy nam przede wszystkim na tym, żeby mieć trochę ruchu, a do tej pory z jogą nie mieliśmy do czynienia, wybierzmy jogę dla początkujących.

Joga dla początkujących i korzyści z ćwiczeń

Nie musimy wcale znać filozoficznych podstaw jogi, by zacząć ćwiczyć. Joga dla początkujących to świetny pomysł dla osób, które na co dzień mają mało ruchu i zaczynają odczuwać skutki wszechobecnego stresu.

Fizyczny wysiłek podczas ćwiczenia jogi nie jest duży, przynajmniej na początku, dlatego praktykować ją mogą prawie wszyscy – wyjątek stanowią osoby z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi, takimi jak na przykład osteoporoza.

Ćwiczenie jogi wzmacnia mięśnie, poprawia ogólną kondycję i wydolność, dotlenia organizm (joga to przede wszystkim nauka prawidłowego oddychania), a także uczy cierpliwości, wycisza i redukuje stres. Ćwiczmy zatem jogę na zdrowie!

Prawidłowy oddech a ćwiczenie jogi

Joga dla początkujących to przede wszystkim nauka właściwego oddychania. Oddech jest bardzo ważny, ponieważ dostarcza do organizmu tlen, a ten odżywia wszystkie komórki ciała, w tym mózgu. Większość z nas oddycha płytko, jedynie górną połową ciała, oddech jest też zbyt szybki. Joga uczy oddychania przeponą i w odpowiednim tempie. Dzięki temu nie tylko dotlenimy i wzmocnimy organizm, ale także uspokoimy myśli. Spokojny, głęboki oddech to także spokojniejszy umysł.

Gdzie i jak często ćwiczyć jogę?

Wybór miejsca do ćwiczenia jogi zależy od nas. Możemy zdecydować się na ćwiczenie w grupie. Joga dla początkujących znajduje się w ofercie większości szkół proponujących kursy jogi. Możemy też ćwiczyć w domu. Jeśli jednak do tej pory nie mieliśmy żadnych doświadczeń z jogą, wybierzmy kurs online, tak by móc skorzystać z porad instruktora.

Ważne jest, by ćwiczyć regularnie. Na początek wystarczy pół godziny trzy razy w tygodniu. Zaczynamy od prostych asan i stopniowo przechodzimy do trudniejszych. Ważna jest rozgrzewka, a na koniec ćwiczeń – wyciszenie. Pamiętajmy: joga to nie bicie rekordów. Każde ćwiczenie należy wykonywać we własnym tempie, możliwie najdokładniej. Liczy się precyzja i zdolność utrzymania ciała w danej pozycji przez określony przez instruktora czas, nie szybkość.

Jeśli chcemy, możemy także ćwiczyć jogę na zewnątrz, na przykład na tarasie, w ogrodzie albo w parku. To bardzo dobry sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here