Rutynowe badanie okulistyczne

0
490
Rutynowe badanie okulistyczne

Dwudziesty pierwszy wiek rządzi się swoimi prawami – mnóstwo czasu spędzamy w pomieszczeniach, gapiąc się godzinami w ekran monitora lub smartfona. Można więc powiedzieć, że żyjemy w naprawdę dziwnych czasach, a już zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż jeszcze dwadzieścia lat temu było to zupełnie nie do pomyślenia. Szczególnie w ciągu ostatnich dwóch lat mogliśmy to wszyscy mocno odczuć na swojej skórze. Małe i większe ekrany stały się nieodłączną częścią naszego życia i często patrzymy na nie przez nawet kilkanaście godzin na dobę! Nie ma co tu kryć – praca czy nauka zdalna wiążą się z tego typu poświęceniami. Wielu z nas uważa zresztą, że to doskonały model nauki i pracy. Czy aby na pewno?

Wielu lekarzy zdaje się nie zgadzać z taką opinią. Wystarczy tylko powiedzieć o braku ruchu czy siedzeniu przed komputerem w niewłaściwej pozycji. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Przy takim trybie życia i nieustannym wpatrywaniu się w ekran, głównym poszkodowanym są nasze oczy, o czym często zdajemy się zapominać, bądź też nawet zupełnie świadomie ignorujemy tę kwestię. Jest to jednak duży błąd. Powinniśmy pamiętać o tym, że musimy dbać o nasze oczy, tak samo jak i o inne części ciała.

Zalety badań okulistycznych

Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać badanie okulistyczne, aby mieć pewność, że z naszym wzrokiem wszystko jest w porządku, jednak mało kto to robi. Nie traktujemy oczu tak samo jak np. zębów. Dlaczego właściwie tak się dzieje? Czy stoi za tym mylne przekonanie, że nasze oczy nie mogą nam odmówić posłuszeństwa? Otóż… mogą. A jeśli nasz tryb życia nie zmieni się i nadal będziemy spędzać kilkanaście godzin na dobę wpatrując się w ekran telefonu lub laptopa, to może się to wydarzyć szybciej, niż przypuszczamy. Jak zatem temu zapobiec? W bardzo prosty sposób.

Istnieją różne rodzaje badań okulistycznych. Powinniśmy skonsultować się z lekarzem i powiedzieć mu, na jakie problemy ze wzrokiem skarżymy się najbardziej, a on podpowie nam, jakie konkretnie badanie powinniśmy wykonać. Nie brzmi to zbyt strasznie, prawda? Możemy też, jeśli taka opcja jest dla nas łatwiejsza (a prawdopodobnie będzie, skoro i tak korzystamy z Internetu na jakimś urządzeniu z ekranem), odwiedzić witrynę internetową pod adresem wrosinski.pl, aby zgłębić nieco ten temat. Zazwyczaj odkładamy go na później i odpychamy od siebie najdalej, jak tylko możemy.

Czy jednak nie lepiej przeciwdziałać potencjalnym problemom zawczasu, niż martwić się później ewentualnymi, potencjalnie poważnymi, konsekwencjami zdrowotnymi? Jak mówi stare powiedzenie: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, i w przypadku wzroku wydaje się być ono niezwykle wręcz adekwatne. Musimy bowiem w końcu zrozumieć, że mamy tylko jedną parę oczu, która ma nam służyć przez całe życie. To sporo czasu. Nie marnujmy go więc, nie zwlekajmy dłużej i czym prędzej umówmy się na wizytę u okulisty. Jeśli zajmiemy się kondycją naszego wzroku już teraz, będziemy mogli sobie w przyszłości podziękować za podjęcie tak mądrej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here