Miód jest produktem pszczelim znanym ludzkości od tysięcy lat. Medycyna naturalna wykorzystywała go w leczeniu wielu chorób oraz przewlekłych schorzeń. Czy rzeczywiście miód jest zdrowy? Poznaj właściwości, działanie oraz dzienne dawkowanie miodu.
Czy miód jest zdrowszy od cukru?
Wiele osób twierdzi, że stosuje miód zamiast cukru. Oprócz walorów smakowych głównym powodem jest także wpływ na nasz organizm. Miód ma mniej kalorii od białego cukru, charakteryzuje się także niższym indeksem glikemicznym. W 100 gramach miodu mieści się niewiele ponad 300 kalorii. Jedna łyżeczka miodu zawiera około 40 kalorii, przy czym jedna łyżeczka cukru ma 20 kalorii. A więc miód jest z pozoru podwójnie kaloryczny, gdyż jest cięższy od cukru. W składzie miodu nie ma tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu. Prawie nie ma też białka i błonnika. Jest za to sporo węglowodanów. Jak również obecny jest potas, sód, wapń, magnez, żelazo, chlor, fosfor oraz witaminy z grupy B, witamina A i C. To właśnie te składniki oraz enzymy pszczele powodują, że miód ma magiczne właściwości lecznicze. Osoby chcącym poszerzyć wiedzę na temat czy miód jest zdrowszy od cukru odsyłamy do publikacji miodowewzgorze.pl/blog/czy-miod-jest-zdrowszy-od-cukru-co-wybrac-miod-czy-cukier/? W miodzie pszczelim dominują nieprzetworzone cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza. To one decydują o właściwościach energetycznych miodu, gdyż cukry te są bezpośrednio wchłaniane do krwi.
Ogólnie miód jest postrzegany jako bardzo zdrowy produkt naturalny i często stanowi zamiennik cukru. Ogólnie uważa się, że miód jest jednym z najbardziej zdrowych produktów spożywczych pod warunkiem, że nie jest fałszowany, co czasem się także zdarza. Zastanawiasz się jak rozpoznać prawdziwy miód? Sprawdź artykuł http://oblicz-bmi.pl/blog/jak-rozpoznac-prawdziwy-miod-lipowy/.
Spożywanie miodu choć jest zdrowe, lecz stanowi ograniczenie dla ludzi chorych na cukrzycę i ludzi będących na diecie odchudzającej. Zdrowotne właściwości miodu są znane od dawna. Miód zawiera składniki grzybobójcze i bakteriobójcze i może być stosowany w doraźnym leczeniu przeziębienia, czy w okresie rekonwalescencji.
Dzienne spożywanie miodu.
Miód powinien być spożywany każdego dnia. Tylko regularne jedzenie miodu sprawia, że nasz organizm stale zachowuje podwyższoną odporność na infekcje, stany zapalne oraz choroby. Dzieciom od 1 do 10 roku życia zaleca się podawania od 1 do 3 łyżeczek miodu codziennie. Młodzież powinna przyjmować około 3-6 łyżeczek miodu każdego dnia. Osoby dorosłe powinny spożywać od 1 do 6 łyżek miodu regularnie każdego dnia. Emeryci mogą przyjmować od 1 do 2 łyżek miodu dziennie. Jedynie osoby z cukrzycą powinny ograniczyć spożywanie miodu i skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Niemowlakom nie zaleca się spożywania miodu.
Jak powstaje miód?
Miód wytwarzany jest głównie przez pszczoły robotnice, które przetwarzają nektar kwiatowy pochodzący z roślin miododajnych na miód pszczeli. Nektar podczas żmudnego przenoszenia z komórki na komórkę plastra pszczelego, odparowuje i po dojrzeniu staje się miodem. Pod koniec swojej pracy, pszczoły konserwują miód za pomocą wosku pszczelego. Całe ramki wypełnione miodem, zasklepywane są warstwą wosku, który chroni przed dostępem z zewnątrz. Produkt pszczeli jest osobliwy i zupełnie inny od miodu na przykład os. Pszczoły ubogacają swój produkt enzymami, dzięki którym miód nabiera zdrowotnych właściwości.
Po ustaniu głównego pożytku, pszczelarz odbiera wypełnione miodem ramki z ula i transportuje się do pracowni. Tu następuje odwirowanie miodu w miodarce. Ostatnim etapem powstawania miodu jest rozlanie go do słoików. Miód można przechowywać przez kilka lat, ale z pewnością najsmaczniejszy jest przez pierwszy rok od daty rozlania do słoika.
Pszczelarstwo i pozyskiwanie miodu w Polsce.
Pszczoły żyją naturalnie w dziuplach pszczelich, zwanych barciami. Pierwotnie owady hodowano barciach, z których bartnik podbierał miód. Z czasem nauczyliśmy się hodować pszczoły w ulach. Dzięki temu praca przy owadach jet łatwiejsza, wydajniejsza i bezpieczniejsza. Już nie musimy wspinać się na wysokie drzewa, dostęp do ula mamy na łące pasiecznej. Kiedyś miód był wyciskany z plastrów pszczelich, dziś jest odwirowywany w specjalnych miodarkach. W dawnych czasach pozyskiwanie miodu było obwarowane pozwoleniem władcy, dziś każdy może hodować pszczoły. W efekcie na terenie Polski występuje zbyt duże skupisko pasiek, które konkurują o coraz mniejsze ilości roślin miododajnych. Organizacje pszczelarskie nie wywiązują się ze swojej roli wspierania i rozwoju rynku pszczelego.